Higiena intymna podczas górskiej wyprawy

Higiena intymna podczas górskiej wyprawy

Decydując się na górską wyprawę musisz się liczyć z trudnymi, niecodziennymi warunkami: brakiem bieżącej wody, długą marszrutą, zmieniającą się szybko temperaturą, noclegami na łonie natury. Jak poradzić sobie w tak ekstremalnych warunkach z okresem? Czy należy zrezygnować z wakacji?

Absolutnie nie. Okres nie jest przeszkodą stojącą na drodze do aktywnego spędzania czasu. Jeżeli tylko będziesz pamiętać o kilku ważnych zasadach, nie odczujesz w tym czasie dyskomfortu.

1.  Wygodna bielizna to podstawa.

W twoim plecaku koniecznie musi się znaleźć przewiewna bielizna, najlepiej z bawełny oraz koszulki, które będą szybko schły, a do tego będą lekkie i wygodne. Najlepszym rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna, którą można kupić w sklepach podróżniczych i sportowych. 

2.  Zabezpiecz się na zapas.

Przy zwiększonym wysiłku fizycznym czas nadejścia krwawienia może ulec zmianie. Jeżeli twój zegar biologiczny wskazuje, że dostaniesz miesiączki kilka dni po wyprawie, zabezpiecz się już na samą wyprawę zabierając z sobą wygodne tampony Tamo Bella.

3.  Częściej niż zwykle zmieniaj tampony.

Aktywność fizyczna może zwiększyć krwawienie, pamiętaj więc o tym, aby tampony zmieniać częściej niż robisz to zazwyczaj. Na wszelki wypadek zabierz więc tampony o kilku rozmiarach, tak abyś mogła dopasować je do intensywności krwawienia.

4.  Uważnie spakuj kosmetyczkę przed wyjazdem.

Oprócz tamponów przydadzą ci się wilgotne chusteczki do higieny intymnej. Są niezastąpione, gdy nie ma bieżącej wody. Zabierz także wkładki higieniczne z naturalnych włókien, które pomogą ci zachować czystość. Nie zapomnij o lekach przeciwbólowych.

5.  Stosuj dietę bogatą w żelazo.

Podczas okresu wraz z krwią tracimy żelazo (na wysokościach zaś krwawienie może być zaś obfitsze). Zadbaj o odpowiednią dietę, aby uzupełnić niedobór żelaza. Jeżeli wybierasz się na bardzo ekstremalną wyprawę w wysokie góry, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, być może zaleci odpowiednie suplementy.

6.  Pomyśl o depilacji.

Warto również rozważyć kwestię depilacji miejsc intymnych, zabieg ten pomoże w zachowaniu właściwej higieny podczas menstruacji. 

Szukasz pomysłu na kolejną
wakacyjną podróż?

Bądź perfekcyjna we wszystkim co robisz. Skorzystaj z unikalnych narzędzi, które pozwolą Ci zapanować podróż marzeń w najmniejszych detalach.

Rozpocznij planowanie

Babskie sprawy

Jak w trakcie emocjonującej wyprawy poradzić sobie w "te dni"? Poznaj zdanie ekspertów i wypróbuj niezawodną ochronę.

Zobacz poradnik
Poznaj autorki

Blogerki polecają

Trekking po indonezyjskiej wyspie Komodo z uzbrojonymi strażnikami – przesada, turystyczna atrakcja, czy może „smoki” z Komodo to wyjątkowo niebezpieczne gady?  

Zobacz więcej Smoki z Komodo